Сон – це специфічний стан, генетично обумовлений і покликаний забезпечити відпочинок організму. У житті він займає близько 1/3 часу. Порушення сну призводять до системних та психічних захворювань. Безсоння чи сонливість можуть бути симптомами деяких патологій. Препарати для сну допомагають скоригувати процес засинання, глибину та тривалість цього особливого стану.
Уві сні людина має проводити третину життя – чимало. Після повноцінного сну заряду бадьорості та працездатності вистачає надовго. У той же час, уривчастий, поверхневий сон, погане засинання можуть стати справжнім муком, особливо напередодні відповідального дня.
Найсильніші снодійні засоби є препаратами обмеженої відпустки, і для їх придбання потрібен рецепт. До таких препаратів, наприклад, належать старі та добре відомі барбітурати: етамінал – натрій, барбаміл, фенобарбітал. Для придбання таких сучасних та м'яко діючих препаратів, як Імован (зопіклон) та золпідем, теж потрібен рецепт.
У той же час, існує велика група препаратів безрецептурної відпустки, які мають снодійний ефект. Вони знаходяться у вільному продажу тому, що їхня психоактивна гальмівна дія на центральну нервову систему значно нижча, а передозування не викликає серйозних побічних ефектів. Тим не менш, вони можуть забезпечити засинання здебільшого при нескладних розладах сну.
Сон для організму має велике значення. Встановлено, що він «обнуляє» системи організму, особливо ЦНС. Під час нічного відпочинку відбувається:
компенсація виникаючих у період неспання розбіжностей пізнавальних, мнестичних, емоційних та інших психічних процесів;
перебудова діяльності нервових центрів, що регулюють гормональну сферу, інтенсивність обміну речовин;
відновлення обсягів короткочасної пам'яті;
набуття емоційної рівноваги:
нормалізація порушеної системи психологічних захистів.
Сон необхідний для:
фізичного відновлення, регенерації тканин;
лінійного зростання;
захисту психіки;
підтримки імунітету;
нормалізації метаболічних процесів, зокрема обміну жирів