Імуномодулюючі засоби

Імуномодулюючі засоби - група речовин, здатних чинити регулюючий вплив на імунну систему. За характером їх впливу на імунну систему їх поділяють на імуностимулюючі та імуносупресивні.


Сучасні імуномодулюючі ліки поділяються на два види:

  • Імуностимулятори - активізують опір імунітету;
  • Імунодепресанти (імуносупресори) – штучно пригнічують імунну систему (використовуються коли відбувається збій в організмі і він починає боротьбу проти самого себе).

До імуностимуляторів належать препарати тимусу, інтерлейкіни, інтерферони, біологічно активні пептиди, полісахариди деяких грибів, лікувальні вакцини. Їхня активність обумовлена ​​здатністю впливати на метаболізм клітин та тканин організму, активувати імунокомпетентні клітини.

Імунодепресанти використовуються для придушення активності лімфоїдних клітин при запаленні, алергії, трансплантації, лікуванні аутоімунних захворювань.

Основні групи імунодепресантів - це гормональні препарати, цитостатичні засоби, антилімфоцитарні та антирезус імуноглобуліни, моноклональні антитіла проти певних рецепторів лімфоцитів, деякі антибіотики (циклоспорин, рапаміцин та ін.). Їхня імуносупресорна активність пов'язана зі здатністю пригнічувати гемопоез, взаємодіяти з білками, що беруть участь в імунній відповіді, інгібувати синтез нуклеотидів, індукувати апоптоз лімфоцитів та ін.

Як і імуностимулятори, їх одержують із тканин тварин і рослин, шляхом біосинтезу із застосуванням методів генетичної інженерії та хімічного синтезу.


За функціями, які виконують імунокоректори, їх також поділяють на чотири групи:

  • імунозміцнювальні;
  • імунопідтримуючі;
  • противірусні імуностимулюючі;
  • протипухлинні імуностимулюючі.


Показано з 1 по 12 із 67 (всього сторінок: 6)