Препарати для системи крові та кровотворення
Кров , це рідина, що циркулює у кровоносній системі і переносить гази та інші розчинені речовини, необхідні метаболізму чи які утворюються результаті обмінних процесів. Кров складається з плазми (прозорої рідини блідо-жовтого кольору) та зважених у ній клітинних елементів. Є три основних типи клітинних елементів крові: червоні кров'яні клітини (еритроцити), білі кров'яні клітини (лейкоцити) та кров'яні платівки (тромбоцити). Червоний колір крові визначається наявністю в еритроцитах червоного пігменту гемоглобіну. В артеріях, якими кров, що надійшла в серце з легенів, переноситься до тканин організму, гемоглобін насичений киснем і забарвлений в яскраво-червоний колір; у венах, якими кров притікає від тканин до серця, гемоглобін практично позбавлений кисню і темніше за кольором. Кров - досить в'язка рідина, причому в'язкість її визначається вмістом еритроцитів та розчинених білків. Від в'язкості крові залежать значною мірою швидкість, з якою кров протікає через артерії (напружні структури), і кров'яний тиск. Плинність крові визначається також її щільністю та характером руху різних типів клітин. Лейкоцити, наприклад, рухаються поодинці, у безпосередній близькості до стінок кровоносних судин; еритроцити можуть переміщатися як окремо, і групами на кшталт покладених у стопку монет, створюючи аксіальний, тобто. концентрується у центрі судини, потік.
Лікарські засоби для крові ділять на такі групи:
  • Кровезамінники
  • Кровоспинні
  • Розріджують
  • Стимулюючі кровотворення
Препарати, необхідні збільшення згортання, призначають у разі пошкоджених судин. Це необхідно при проблемах із зупинкою кровотеч. Антикоагулянти - хімічні речовини та лікарські засоби, що пригнічують активність системи згортання крові та перешкоджають утворенню тромбів. Антикоагулянти впливають на в'язкість та попереджають утворення тромбів.
Стимулюючі засоби допомагають активізувати рухову здатність клітин та роблять їх стійкими до пошкоджень. Кровезамінники призначені для внутрішньовенного введення, коли необхідно заповнити дефіцит та відновити циркуляцію крові.
Розрізняють такі препарати за ступенем впливу:
  • Коагулянти (безпосередньо впливають на згортання крові, посилюючи її)
  • Антикоагулянти (перешкоджають згортанню крові)
  • Фібринолітики (сприяють розчиненню внутрішньосудинних тромбів і застосовуються при артеріальних та венозних тромбозах, а також при тромбоемболії легеневих артерій)
  • Інгібітори фібринолізу (пригнічують фібриноліз шляхом конкурентного гальмування плазміногенактивуючого ферменту та пригнічення утворення плазміну. Незалежно від механізму інгібування фібринолізу вони надають специфічну кровоспинну дію при різних патологічних станах, при яких підвищена фібринолітична активність крові і
  • Антиагреганти (Антиагреганти інгібують агрегацію тромбоцитів та еритроцитів, зменшують їх здатність до склеювання та прилипання (адгезії) до ендотелію кровоносних судин. Знижуючи поверхневий натяг мембран еритроцитів, вони полегшують їх деформування;
  • Стимулятори гемопоезу (Препарати цієї групи стимулюють еритро- та лейкопоезу)


Показано з 1 по 12 із 19 (всього сторінок: 2)