Вакцини та сироватки

Вакцини – це препарати із мікробних клітин або їх токсинів, застосування яких називається вакцинацією. Через 1-2 тижні після введення вакцин в організмі людини з'являються антитіла.

Вакцинопрофілактика – основне практичне призначення вакцин. Сучасні вакцинні препарати поділяються на 5 груп:

  • Вакцини з живих збудників з ослабленою вірулентністю (проти віспи, сибірки, сказу, туберкульозу, чуми, кору, епідемічного паротиту та ін.). Це найефективніші вакцини. Вони створюють тривалий (на кілька років) та напружений імунітет. Введений ослаблений живий збудник розмножується в організмі, що створює достатню кількість антигену для вироблення антитіл.
  • Вакцини з убитих мікробів приготовані проти черевного тифу, холери, кашлюку, поліомієліту та ін. Тривалість імунітету 6-12 місяців.
  • Хімічні вакцини – це препарати не з цільних мікробних клітин, та якщо з хімічних комплексів їх поверхневих структур (проти черевного тифу, паратифів А і В, правця).
  • Анатоксини готують з екзотоксинів відповідних збудників (дифтерійний, правцевий, стафілококовий, газової гангрени та ін.)
  • Асоційовані вакцини, тобто комбіновані (наприклад, АКДС – асоційована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина).

Сироватки частіше застосовуються для лікування інфекційних хворих та рідше – для профілактики інфекційних захворювань. Чим раніше вводять сироватку, тим ефективніша її лікувальна та профілактична дія. Тривалість захисної дії сироваток 1-2 тижні. Сироватки готують з крові людей, що перехворіли на інфекційну хворобу, або шляхом штучного зараження мікробами тварин (коней, корів, ослів).


Основні види сироваток:

  • Антитоксичні сироватки нейтралізують отрути мікробів (протидифтерійна, протиправцева, протизміїна та ін.)
  • Антимікробні сироватки інактивують клітини бактерій та віруси, застосовуються проти низки хвороб, частіше у вигляді гамма-глобулінів.

Гамма-глобуліни з людської крові є проти кору, поліомієліту, інфекційного гепатиту та ін. Це безпечні препарати, тому що в них немає збудників хвороб, баластових непотрібних речовин. Гамма-глобуліни готують і з крові гіперімунізованих коней проти сибірки, чуми, віспи, сказу та ін. Ці препарати можуть викликати алергічні реакції.

Імунні сироватки містять готові антитіла та діють з перших хвилин після введення.

Інтерферон займає проміжне положення між загальними та специфічними механізмами імунітету, оскільки, утворюючись на введення в організм одного типу вірусу, він активний і проти інших вірусів.

В даний час для попередження інфекційних хвороб методом штучного створення несприйнятливості людей є велика кількість вакцин та сироваток.Показано з 1 по 12 із 45 (всього сторінок: 4)