Офтальмологічні лікарські засоби місцевого застосування можуть призначатися у вигляді аплікацій на шкіру повік, введень у кон'юнктивальний мішок, ін'єкцій у тканині ока (передню та задню камери, склоподібне тіло) та оточуючі тканини.
Найбільш широко в офтальмології застосовують такі лікарські форми, як очні краплі (розчини, суспензії), мазі і гелі, очні плівки. Більшість рідких офтальмологічних форм випускають як водних розчинів, а погано розчинні речовини - як суспензії.
Пацієнти можуть розпізнати різні фармакологічні класи очних крапель з їх упаковок різного кольору. Наприклад, колір упаковки крапель для розширення зіниць відрізняється від кольору упаковки крапель від алергії.
- Лікування сухості очей : Існує велика різноманітність очних крапель, що є штучною сльозою, які забезпечують різні підходи до загоєння поверхні. Розрізняють типи, що відрізняються вмістом бікарбонатіонів, гіпотонічністю, в'язкістю і не містять консервантів. Вони всі діють по-різному і, отже, потрібно спробувати різні штучні сльози, щоб знайти найкращий результат. Ці краплі мають кілька загальних назв: «штучна сльоза», «краплі комфортності», «зволожуючі краплі».
- Очні краплі, що містять стероїди та антибіотики : Очні краплі, що містять стероїди та антибіотики, використовуються для лікування очних інфекцій. Вони також мають профілактичні властивості і використовуються для запобігання інфекціям після операцій на очах. Їх слід постійно використовувати протягом усього призначеного періоду часу. Інфекція може рецидивувати, якщо припинити використання лікарського засобу.
- Очні краплі для лікування глаукоми : Очні краплі, що використовуються для надання допомоги при глаукомі, сприяють кращому відтоку очної рідини і знижують кількість рідини, що виробляється оком, що знижує тиск очей. Вони класифікуються за активним інгредієнтом, що входить до їх складу, і включають: аналоги простагландину, бета-адреноблокаторів, агоністів альфа-рецепторів та інгібіторів карбоангідрази. Також для пацієнтів, які потребують більш ніж однієї лікарської субстанції, доступні комбіновані лікарські препарати.
- Очні краплі для полегшення алергії очей : Деякі очні краплі можуть містити антигістамінні препарати або нестероїдні протизапальні препарати, що пригнічують відповіді опасистих клітин кон'юнктиви на алергени, включаючи, крім іншого, зважені в повітрі частинки пилу.
- Очні краплі від почервоніння очей або кон'юнктивіту : Антибіотики, що містять, очні краплі призначають при кон'юнктивіті, викликаному бактеріями, але не при кон'юнктивіті, викликаному вірусом. У разі алергічного кон'юнктивіту штучні сльози можуть сприяти розведенню дратівливих алергенів, присутніх у сльозовій плівці.
- Краплі для розширення зіниць : Такі краплі максимально розширюють зіницю ока, щоб забезпечити офтальмологу найкращий огляд усередині очного яблука за райдужною оболонкою. Після застосування в сонячну погоду вони можуть викликати засліплення світлом і світлобоязнь, поки не пройде дія лікарської речовини, що розширює зіницю.
Побічні ефекти :
- Ін'єкційне офтальмологічне введення лікарського засобу : Очні краплі з сольовим розчином для шприців поширюються за сучасною програмою обміну шприців, оскільки їх можна ефективно використовувати шляхом як ін'єкційного, так і офтальмологічного (якщо лікарська речовина високоактивна в малих дозах); наприклад, виведення кислоти латанопросту з плазми відбувається швидко (період напіввиведення становить 17 хвилин) як після офтальмологічного, так і внутрішньовенного введення.
Очні краплі, що містять стероїди та антибіотики, можуть спричинити поколювання протягом однієї або двох хвилин при першому застосуванні. Якщо поколювання не зникає, слід звернутися за медичною консультацією. Також слід інформувати свого лікаря, якщо відбулися зміни зору або якщо при застосуванні крапель з хлорамфеніколом спостерігаються неослабні біль у горлі, лихоманка, кровотечі, що легко виникають, або синці. Пацієнт також повинен бути обізнаний про такі симптоми алергічної реакції як висипання, свербіж, набряк, запаморочення та утруднене дихання.
Аналоги простагландину можуть викликати зміни кольору райдужної оболонки та шкіри повік, зростання вій, поколювання, розфокусований зір, почервоніння очей, свербіж та печіння. Побічні ефекти бета-блокаторів включають знижений кров'яний тиск, знижену частоту пульсу, стомлюваність, задишку і, в окремих випадках, зниження статевого потягу та депресію. Агоністи альфа-рецепторів можуть викликати печіння або поколювання, стомлюваність, головний біль, сонливість, сухість у роті та носі, а також вони мають більш високу ймовірність виникнення алергічної реакції. Інгібітори карбоангідрази можуть викликати поколювання, печіння та почуття дискомфорту в очах.
Змащувальні краплі очей можуть викликати деякі побічні ефекти, і при виникненні болю в очах або змін зору слід проконсультуватися з лікарем. Крім того, якщо з'являється почервоніння, що не проходить через 3 дні, слід негайно проконсультуватися з лікарем.