У суспільстві досі живі забобони щодо психотропних препаратів (нейролептиків). Багато людей переконані, що такі ліки викликають залежність та наркотичний ефект. Тим часом сильні пігулки від психічних розладів – іноді єдиний спосіб зберегти людині життя. У цій статті ви дізнаєтеся про види та класи подібних ліків, принципи дії та впливу на психіку людини.
Сучасний ритм життя диктує умови виживання. Хронічне перевтома, повсюдна грубість і хамство, пробки та черги, напружений процес роботи – всі ці фактори не проходять для психіки та нервової системи безвісти. Для людей із високим ступенем психоемоційної стійкості не страшно ніякої напруги, але й вони з часом ламаються. Що вже говорити про пацієнтів зі слабкою та нестійкою психікою: їм часто доводиться у прямому значенні слова виживати у міських джунглях. Серед людей без медичної освіти існує думка, що психотропні препарати треба приймати тільки в тому випадку, коли вже встановлено діагноз.
Це не так. Якщо пацієнт скаржиться на тривожність, плаксивість, проблеми зі сном, поганий настрій – це привід призначити курс психотропних препаратів. Завжди простіше запобігти розвитку хвороби, ніж лікувати її. Підвищена підозрілість властива пацієнтам першої стадії параноїдальної шизофренії, часте поганий настрій - на початковому етапі хронічної депресії, біль голови і безсоння можуть бути провісником психозу.
Нейролептики або психотропи ефективно знижують психомоторне збудження та рухове занепокоєння. Ефективні при психоза будь-якої етіології. Залежно від ступеня нейролептичної дії та складу виділяють кілька класів нейролептичних ліків при психічних розладах:
- ксантени та тіоксантени
- бутірофенони
- циклічні похідні
- похідні бензамідів
- фенотіазини
Прийом більшості нейролептиків найчастіше супроводжується такими побічними ефектами:
- сонливість
- повільність
- "стан овочів"
- апатія
- у деяких випадках – відчуття тривоги, іпохондрія.
У разі розвитку подібної симптоматики необхідно зменшити дозу або змінити лікарський препарат на інший.
Антидепресанти.
Список найбезпечніших та найефективніших препаратів. Психотропні лікарські засоби, що мають антидепресивний ефект, можна розділити на кілька груп:
- трициклічні
- тетрациклічні
- серотонінергічні
- інгібітори МАО
- специфічні серотонінергічні
Список найефективніших ноотропів має такий вигляд.
Таблетки з ноотропною дією, які призначають дорослим, дітям та підліткам для стимулювання мозкового кровообігу та покращення когнітивних функцій:
- похідні піролідону
- циклічні похідні, ГАМК
- попередники ацетилхоліну
- похідні піридоксину
- препарати нейропептидної дії
- антиоксиданти
Майже будь-який із цих препаратів можна придбати в кожній аптеці без рецепта, тому що вони не входять до списку сильнодіючих засобів.